Siirry sisältöön

UUTISET

Loimulle tärkeä kolmen pisteen voitto!

             Otteluraportin tarjoaa:

Kerttulassa virtasi oranssi energia kun Loimu kohtasi VaLePan. Loimu oli löytänyt pelinsä, ja se tiesi vaikeita hetkiä vastustajaksi saapuneelle VaLePalle. Loimu pokkasi komean 3–0 (25–15, 25–20, 25–20) voiton.

Ottelun avauspallon iski otteluisäntä Turku Energian Ville Kuusisto. Ensimmäinen erän alku enteili Loimulle hyvää peliä, koska ensimmäisen pisteen teki Rami Rekomaa torjunnalla. Samuel Jaramillo tarjoili vaikeita syöttöjä erän alkupuolella, ja Loimu karkasi muutaman pisteen etumatkalle. Joaqúin Layús esitti mainioita torjuntoja, joista varsin näyttävä torjunta johti tilanteeseen 11–6. VaLePan valmentaja Martin Nemec herätteli joukkuettaan aikalisällä, mutta se ei auttanut erän kääntämisessä. Erä Loimulle 25–15.

Toisen erän alussa Ossi Lehtiöltä nähtiin komeita lyöntejä. Loimu onnistui kirimään muutaman pisteen karkumatkalle. Piste-ero erän aikana oli parhaimmillaan 12–6 Loimulle. VaLePa onnistui kuitenkin kirimään piste-eroa kiinni, mutta se ei aivan riittänyt. Erän lopulla Loimu otti Veeti Nikkisen kentälle. Erässä Loimu syttyi pelaamaan, ja pelaajat tuulettivat iloisesti onnistumisia kentällä. Peli-iloa Loimun peliin onkin kaivattu, ja sitä nähtiin.

Kolmas erä oli pisteiden merkeissä selvästi tasaisin. Erässä edettiin lähes piste kerrallaan eteenpäin. Erän alkupuolella nähtiin hätkähdyttävä tilanne, kun Loimun Hugo Kadi sain pallon suoraan naamaan VaLePan hyökkäyksestä. Tilanteesta selvittiin kuitenkin säikähdyksellä, ja Kadi jatkoi peliä.  VaLePan valmentaja Nemec otti aikalisät tilanteissa 14–14 ja 16–16, mutta ne eivät tuottaneet tulosta. Erän päätteeksi Sastamalan raitapaidat joutuivat toteamaan tappion 25–20. Urpo Sivula ei pelannut kolmannessa erässä.

Loimu oli löytänyt peliinsä torjunnat kuntoon. Loimun pelaajat onnistuivat laajalla rintamalla. Hugo Kadilla oli hyviä otteita 16 pisteen verran. Rami Rekomaa oli pelipäällä ja hän takoi 10 pistettä. Max Roquet teki illan pelissä 9 pistettä. Joukkueen parhaaksi pelaajaksi valittu Samuel Jaramillo tarjoili loistopasseja joukkuekavereilleen pelin ajan.

Illan pelin sähköisti Turku Energia ja erityisesti Kerttulan liikuntahalliin tullut yleisö.

Kauppakeskus Myllyn maskotille Myllykälle ei tullut peliin tilastomerkintöjä tällä kertaa, mutta selvästi kuvatuin hahmo se illan aikana oli. Pitkällä erätauolla Myllykkä leikki lasten kanssa ja jakoi maskotteja Loimun kenttäpuoliskolla. Ehkä Myllykkä jätti kentälle hyvää energiaa Loimun kolmannelle erälle ja voitolle.

Erityismaininta pitää antaa myös pelin pallotytöille ja -pojille. Erittäin ammattimaista toimintaa Loimun E-junnuilta!

 

Katso myös: TilastotKuvatRuudun matsikooste

 

Pelaaja- ja valmentajakommentit:

Ville Vainio, VaLePa:

  • Joukkueemme peli-ilme oli ailahtelevainen. Välillä peli kulki ja välillä tehtiin helppoja virheitä. Treeneissä on ollut hankalaa, mutta se ei ole tekosyy. Loimun pelissä yllätti tasaisuus. Hyökkäysteho oli Loimulla parempi kuin meillä. Oma peli oli OK peli, mutta virheitä tuli helpoissa palloissa. Omat tilastot pelistä olivat keskikertaiset.

Samuel Jaramillo, Loimu:

  • Onnittelu joukkuekavereille onnistuneesta pelistä. Me olemme tehneet töitä kovasti. Kiitokset kotiyleisölle, että olitte paikalla. Pelattiin hyvin tänään. Valmistauduttiin peliin hyvin. Treenattiin hyvin viikonloppuna ja viikko on ollut hyvä. Hyvä, että saadaan viimein tuloksia. Tänään onnistuttiin torjunnoissa ja puolustuksessa. Olemme harjoitelleet hyvin näitä, ja nyt ne toimivat. Omaan peliin olen tyytyväinen. Hyvä ilta joukkueelle ja toivotaan samaa ensi perjantain TUTO-peliin.

Martin Nemec, VaLePa:

  • Ennen peliä puhuttiin, että ei tule helppo peli, koska Loimu haluaa voittaa. Odotettiin tiukkaa peliä. Vielä on yksi peli Loimua vastaan tulossa tällä kaudella. Upi on joukkueen johtaja ja hän pelasi numeroiden valossa heikommin, mutta hän johtaa joukkuetta. Tämä oli vain yksi peli muiden joukossa. Positiivista on, että yritetään parantaa joka pallolla, ja siten pelata paremmin. Jokaista palloa pitää pelata voittoon asti.  Vaihtoehto ei ole luovuttaa pelissä. Taistelimme loppuun asti.

Luis Salgado, Loimu:

  • Pelaajat pelasivat hyvin ja heitä on onniteltava. Aiemmat pari viikkoa ovat olleet vaikeita. Parin viime pelin jälkeen olemme puhuneet, että mitä on parannettava pelissä. Tänään Hugo sai pallon naamaan ja se pelästytti, koska aiemmin Veeti Nikkisellä on tullut taukoa peleistä vastaavien tilanteiden jälkeen.  Yritetään parantaa peliä tästä eteenpäin. Veeti Nikkinen on kuntoutumassa vielä ja pelaa seuraavissa peleissä enemmän. Olemme harjoitelleet torjuntoja ja olemme erityisesti valinneet harjoitella torjuntoja. Tiesimme, että VaLePa tulee korkealta ja kovaa. Torjuntojen on oltava oikeassa paikassa pelissä.

 

 

loimu_tunnus_oranssi

Raision Loimu ry
c/o Rabbit Visuals Oy
Itäinen Rantakatu 64b
20810 Turku

+358 (0) 44 043 2116
info(at)raisionloimu.fi

Vieritä ylös