Siirry sisältöön

UUTISET

Loimu iskee 50. pääsarjakauden juhlien käyntiin perjantaina

            Otteluennakon tarjoaa:
Perjantai-iltana Kerttulan liikuntahallissa kirjoitetaan uusi luku historiankirjoihin, kun Raision Loimu aloittaa 50. pääsarjakautensa miesten lentopallon mestaruussarjassa. Juhlapeliin on kutsuttu paikalle Loimun alumneja, eli entisiä pääsarjajoukkueiden jäseniä, esillä on vanhoja Loimu-tekstiilejä ja retro saattaa näkyä muutenkin tapahtumassa. Lisäksi illan musiikki mukailee osin 70-luvun teemaa. Odotettavissa on muisteloja matkan varrelta, ja tietenkin ilmassa on tähtipölyä Mestaruusliigakauden avauksessa.
Loimu aloittaa kauden uudistuneella joukkueella, jota kipparoimaan on palannut Loimun kasvatti passari Tomi Saarinen. Saariselle tarjotaan kauden aikana sankariviittaa, jonka hän lunastanee loistavilla peliesityksillä. Ulkomaan vahvistuksiksi Loimuun ovat saapuneet yleispelaajaksi Yusnier Ponce de León (Kuuba) ja keskipelaajaksi Tommy Carmody (USA). Joukkueen päävalmentajana toimii Teemu Mäkikyrö, joka aloittaa ensimmäisen Mestaruusliigakautensa miesten joukkueen päävalmentajana.
Joukkueen kapteenin Tomi Saarisen ajatuksia tulevan perjantain peliin:
– On ilo aloittaa uusi kausi, varsinkin kun saan taas pukea oranssi-mustaa päälle. Ikäviä loukkaantumisia tuli viime metreillä, joten alkukausi tulee olemaan haastava. Lähdemme kuitenkin raapimaan pisteitä itsellemme ensimmäisestä pelistä ja pallosta alkaen.
Saarisen viittaamalla sairastuvalla on parhaillaan hakkuri Hugo Kadi (FRA) sekä yleispelaajat Ossi Lehtiö ja Aapeli Kouki.
Päävalmentaja Teemu Mäkikyrön kommentit tulevasta pelistä:
-Pitkä preseason on takana, ja pääsemme vihdoin niin sanotusti tositoimiin. Kesä meni meillä todella hyvin aina syyskuun puoleen väliin asti. Sen jälkeen tuli pieniä loukkaantumisia, jotka sotkivat kokoonpanoja, ja siksi ei saatu preseason-peleistä irti sitä, mitä haluttiin. Nyt on saatu viimeiset vahvistukset joukkueeseen. Viimeisen puolentoista viikon aikana saatiin peli kasaan. Perjantaina on todella taisteleva joukkue kentällä, ja lähdemme ottamaan juhlaottelusta voiton kotiin.
Akaa Volley saapuu haastamaan Loimun Mestaruusliigakauden avaavassa ottelussa. Viime kaudella Akaa jäi prossille, ja tällä kaudella se takuulla janoaa parempaa menestystä. Joukkueen perusrunko on hyvin samanlainen kuin viime kaudella. Muun muassa Ropposelta ja Seppäseltä odotetaan urotekoja kauden peleissä, jotta Akaan on mestaruustaiston kirkkailla sijoilla kauden päätteeksi. Akaan sairastuvalta löytyy Sakari Mäkinen, jota tuuraamaan hankittiin TuTosta Lauri Vanhanen. Ja keskitorjuja Matti Köykän irtisanottua sopimuksensa vain vähän ennen liigakauden alkua, pukee pari vuotta liigakentiltä poissa ollut Akaan toiminnanjohtaja Panu Pitkänen pelipaidan jälleen päälleen.
Tule perjantai-iltana avaamaan Loimun juhlakausi. Kerttulan yleisö tarjoaa aina yhden lisäpelaajan kotijoukkueelle. Illan otteluisäntä on Raision kaupunki. Ja Happy Hour tarjouksena kello 18:30 asti kaikki anniskeluteltan antimet 5€.

 

LOIMU – AKAA-VOLLEY
Perjantaina 16.10. klo 18:30
Kerttulan liikuntahalli, Raisio

Otteluisäntä: Raision kaupunki
Ennakkoliput: Lippu.fi

loimu_tunnus_oranssi

Raision Loimu ry
c/o Rabbit Visuals Oy
Itäinen Rantakatu 64b
20810 Turku

+358 (0) 44 043 2116
info(at)raisionloimu.fi

Vieritä ylös