Siirry sisältöön

UUTISET

Loimun ja Lempon viimeinen karsintasarjakohtaaminen tiistaina Kerttulassa

            Otteluennakon tarjoaa:
Viides peli toden sanoo, koska karsintasarjaa pelataan täydet viisi peliä. Kumpi joukkueista saa anoa paikkaa tulevalle kaudelle Mestaruusliigaan? Raision Loimu ja Lempo-Volley kohtaavat Kerttulan liikuntahallissa viimeisessä viidennessä pelissä ensi tiistaina klo 18.30.
Kevään karsintasarja on ollut tiukka. Molemmat joukkueet ovat voittaneet molemmat kotipelinsä ja kaikki ottelut ovat päättyneet numeroin 3–1. Ottelusarjassa on näkynyt karsinnoissa aina oleva lähtöasetelma, eli pitkin kautta hävinneen liigajoukkueen itseluottamuksen horjuminen ja paineettomasti pelaavan koko kauden voittaneen alempisarjalaisen ennakkoluuloton ja peloton haastaminen.
Kummankin joukkueen on nollattava pikaisesti sunnuntai-illan ottelu, koska viimeinen karsintasarjan peli on jo tiistaina. Loimulle peli on tärkeä, koska ensi kausi olisi seuran 50. pääsarjatasolla. Lempo ei ole koskaan pelannut Mestaruusliigassa ja mahdollisuus anoa liigapaikkaa olisi Ideaparkin kupeessa kotiottelunsa pelaavalle vuonna 2019 perustetulle seuralle ensimmäinen.
  • Yllättävää, että meidän peli hajoaa niin nopeasti. Taktisilla asioilla ei enää ole merkitystä. Nyt täytyy vain saada joukkue uskomaan itseensä.  Odotan että jokainen tulee tiistaina asenteella, joka on näkynyt jo harjoituksissa, kommentoi Loimun päävalmentaja Kai Stenius.
Loimun tahmeasti sujunut kausi päättyy siis varmuudella tiistaina kotikentällä Kerttulassa. Se jää nähtäväksi, että päättyykö se voiton tansseihin vai pettymyksen kyyneliin. Kerttulan lehtereille toivotaan joukkueen tueksi sitä kuuluisaa seitsemättä pelaajaa.
Happy Hour tarjouksena ennen peliä kello 18:30 asti kahvi ja pulla 3€.

 

 

loimu_tunnus_oranssi

Raision Loimu ry
c/o Rabbit Visuals Oy
Itäinen Rantakatu 64b
20810 Turku

+358 (0) 44 043 2116
info(at)raisionloimu.fi

Vieritä ylös