UUTISET
Loimu saa lauantaina vieraakseen hallitsevan mestarin
Raisiossa pelataan lauantaina 13. tammikuuta mielenkiintoinen lentopallon Mestaruusliiga-ottelu, kun isäntäjoukkue Raision Loimu saa vieraakseen hallitsevan Suomen mestarin, eli VaLePan Sastamalasta. Viime vuosien kestomenestyjän alkukausi on pitänyt sisällään vähän haasteita poissaolojen ja myös Euro-ottelujen myötä ja sarjasijoitus onkin tällä hetkellä vähän alhaisempi mihin Sastamalassa on totuttu, mutta pelejäkin toki sarjassa ”vasta” kolmantena olevalla VaLePalla on vähemmän kuin muilla kärkipään joukkueilla. Loimu on tällä hetkellä sarjataulukossa sijalla 5.
Loimu kävi latautumassa lauantain kotiotteluun torstaina perinteisellä Turun Sanomien aitiovierailullaan TPS:n pelissä. Loimun sairastuvalla on kuluvalla viikolla ollut muutamia pelaajia ja voi olla että osalla flunssa ei ehdi parantua vielä lauantaihin mennessä. VaLePan Kerttulaan johdattaa raisiolaisyleisölle tuttu pelaaja, sillä uransa 7000. liigapistettä jahtaava ex-maajoukkuehakkuri Urpo ”Upi” Sivula kuuluu Loimun alumnien runsaslukuiseen joukkoon. Sivulaakin tärkeämpi palanen VaLePan peliä on kaiken kokenut tv-mainoksesta tuttu passarilegenda Mikko Esko, joka on parhaillaan vahvasti mukana myös Suomen lentopallomaajoukkueen uuden päävalmentajan valintaspekulaatioissa.
– Viimeisimmästä Savo-pelistä jäi paljon parannettavaa niin yksilöinä kuin joukkueenakin. VaLePa on aina kova haaste ja hyvä paikka näyttää miten me oikeasti osataan pelata, kommentoi Loimun kapteeni Tomi Saarinen.
Mielenkiintoinen ottelu alkaa Kerttulan liikuntahallissa lauantaina 13. tammikuuta kello 17.00, mutta jo tunti ennen ottelua, eli 16.00 alkaa alkulämmittelyn ajaksi Loimun happy hour, jonka aikana salin anniskeluteltan antimet on kaikki 3 € / kappale.
La 13.1. kello 17:00
Kerttulan liikuntahalli, Kisakatu 4 Raisio
Otteluisäntä: Ekopartnerit
Ottelun ennakkoliput: Seat4Me